اولین جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز، با همکاری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز، کمیته ایدز وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، ستاد توان افزایی سمن های شورای شهر، گروه فرهنگی هنری ایرسا و پیام آوران همیاری از آذر ماه 94 آغاز شده است. نمایشگاه اختتامیه آثار برگزیده جشنواره که با هدف “حرکت سریع به سوی پایان ایدز” میباشد؛ در تاریخ 4 مهر ماه از ساعت 17 در فرهنگسرای ملل گشایش یافت. این نمایشگاه به مدت یک هفته جهت بازدید عمومی از ساعت 9 صبح الی 20 در محل گالری فرهنگسرای ملل در خدمت علاقمندان است که در پایان هفته ی نمایشگاه، مورخ 10 مهر، مراسم اختتامیه این جشنواره برای معرفی برگزیدگان و اهدای تندیس از ساعت 16 الی 18 برگزار خواهد گردید.

این جشنواره با هدف رسیدن به مهار همه گیری ایدز تا سال 2030 هم راستا با هدف جهانی، از بهمن ماه سال گذشته کار خود را در سه بخش کارگاه، مسابقه ی داخلی و مدعوین بین المللی با دریافت بیش از 600 اثر از کشور های هلند، مجارستان، لهستان، فرانسه، آمریکا، یونان، مکزیک، ایتالیا، کره جنوبی، روسیه، چین، اکوادور، عراق، سوییس، قرقیزستان و ایران آغاز کرد.

در همین راستا، ایران نیز متعهد شده است تا سال 2020، 90% موارد مبتلا را شناسایی کنند ، 90% افراد شناسایی شده تحت درمان داروهای ضد رتروویروس قرار گیرند  و 90% افراد تحت درمان، بار ویروس در بدن شان به قدری کاهش یابد که قدرت انتقال به سایرین به حداقل ممکن برسد.

برای رسیدن به این مهم، مهمترین مشکل ها؛ آگاهی کم مردم، کمبود مهارت های زندگی، انگ و تبعیض در مورد بیماری است. به همین دلیل برآن شدیم تا با برگزاری چنین برنامه هایی قدمی در راستای رسیدن به پایان ایدز و حل مشکلات موجود برداشته باشیم.

در این راستا، بهترین انتخاب، استفاده از هنر است؛ هنر می تواند بینش مخاطبان را تغییر داده و خلاقیت آنان را درگیر نماید. هنر می تواند سبب شود طلسم باورهای نادرست در جامعه به مرور شکسته شود، پیش داوری های رایج به تدریج از بین رود و درک همه جانبه از این بیماری بهبود یابد.

این جشنواره با انتخاب 100 اثر که داوری آن توسط الکساندرا فالدین (روسیه)، مایکل ایوا (آمریکا)، بیونگ ایل سونگ(کره جنوبی)، المر سوسا(مکزیک)، کریستوفر اسکات(اکوادور)، اونیش امین الهی (ایران) و محمد اردلانی (ایران)  در بخش فنی گرافیک و در بخش علمی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه بیماری ایدزUNAIDS، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، موسسه کاهش آسیب پیام آوران همیاری، آقای شهریار پارسه به عنوان هنرمند فعال در زمینه HIV/AIDS و گروهی از افرادی که به نوعی با ویروس HIV زندگی می کنند، انجام و برگزار گردید.

طراحان انتخابی نهائی ایرانی به ترتیب عبارتند از احمد الله یاری، علی صالحی زیارانی، علی شجاعی، علیرضا نصرتی، امین وطنی، امیر انتصاری، امیر رضایی حصاری، اعظم دولتخواهی، داوود قوروچایی، الناز حمیدی، عرفان غلامی، فرهاد زمانی، فرید نامی، فرزاد سعیدی، فاطمه شاه کلاهی، فروغ یزدان پناه، حمیده معصومی، حمیده تیموری، حمید نصر، حمید رضا قدیمی، حسام بیک محمدی، حسین عبدی، ایمان یزدان پژوه، کاظم بکایی، خشایار تیموری، کمیل بیک محمدی، ماهان غضنفری، ماه منیر شیرازی، محمد احمد عبدی، مهتاب کاظمی، منصوره انصاری، مرضیه رضیئی ، مقداد شیرعلی، مهدی جوادپور، مهدی کفاش، محدثه ملکی، محمد متوال، محمد رضا حافظی، محسن حیدری، مختار رحمانی، نرگس غیومیان، نسرین سخایی، نسترن شیوایی، نوید صالح فکر، نوید اَچگان، رامین عبدی، ریحانه علائی، رژین محبیه، سعیده دباغیان، سحر سرضعیم، سجاد سلیمی، سمیرا بخشی، سارا رشیدیان، شفیق خانبانی، شیرین نوری، سینا سرمدی، ثریا شریعت، ولی محبی و زکیه شادلو.

در بخش بین المللی نیز آثار هنرمندان مطرحی همچون فین نیگارد، آرماندو میلانی، پیتر بانکوو، وو ژونگقو، فرانسیسکو مازنگا، لخ مایوفسکی، فنگ شاو، لویس یانز، لی لا اسکاناوی، صابرینا اوبرهلزر و رنتا تاگلی

افتتاحیه این جشنواره مورخ 16 خرداد ماه سال جاری، در پردیس ملت گشایش یافت که در این نمایشگاه افرادی چون؛ مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل و رئیس کمیته ایدز وزارت بهداشت نیز در کنار هنرمندان و عموم مردم، حضور یافتند.

طی برگزاری نخستین نمایشگاه، سرکار خانم دکتر کازرونی، ضمن خرسندی از برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان و اثرات ارزشمندی که در زمینه ایدز به وجود آمده است، نقش هنرمندان را نقش پررنگی در مسیر پایان دادن به ایدز دانستند.

هم چنین جناب آقای دکتر درودی ضمن تشکر از مدیر عامل موسسه پیام آوران همیاری به خاطر تلاش در خصوص برگزاری نمایشگاه، به نقش برنامه های جامعه محور مانند اتوبوس ایدز و همینطور نقش هنرمندان در افزایش اطلاع رسانی و شناسایی افراد اچ.آی.وی مثبت و دسترسی آنها به درمان تاکید کردند و از اینکه موسسه پیام آوران همیاری در این زمینه نقش بسیار پررنگی داشته است ابراز تشکر نمودند.

از محورهای اصلی اعلام شده در این جشنواره می توان به  “تشخیص و درمان به موقع، بهبود کیفیت زندگی”، “تشخیص و درمان به موقع، پایان همه گیری ایدز”، “در صورت رفتار پرخطر، آزمایش به موقع، درمان به موقع”، “آزمایش به موقع مادر باردار، درمان به موقع مادر مبتلا، تولد نوزاد غیرمبتلا” ، “به سرعت به سوی پایان ایدز” و “من هم آزمایش (اچ.آی.وی) می دهم” اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جشنواره می توانند به تارنمای این جشنواره به آدرس  www.redribbonfestival.com  و یا  صفحات اجتماعی آن در تلگرام به نشانی @redribbonfestival  و جهت ارتباط با موسسه پیام آوران همیاری به آدرس http://www.harmreduction.ir/ و در تلگرام به نشانی  @Payam_hamyari   مراجعه کنند.