جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز با هدف “حرکت سریع به سوی پایان ایدز” در تاریخ 4 مهر ماه از ساعت 17 در فرهنگسرای ملل گشایش یافت. این جشنواره به مدت یک هفته جهت بازدید عمومی از ساعت 9 صبح الی 20 در محل گالری فرهنگسرای ملل پذیرای علاقه‌مندان بود که در پایان هفته ی نمایشگاه، مورخ 10 مهر، مراسم اختتامیه این جشنواره با معرفی برگزیدگان و اهدای تندیس از ساعت 16 الی 18 برگزار شد.

این مراسم با حضور دکتر درودی مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز، سرکار خانم دکتر کازرونی رئیس کمیته ایدز وزارت بهداشت و جناب آقای دکتر سلیمانی مدیر فرهنگسرای ارسباران و جمعی از فرهیختگان و علاقمندان برگزار گردید.

دکتر قاسمی مدیرعامل موسسه پیام آوران همیاری ضمن خوش آمدگویی به حاضران، انتقال از طریق تزریق مشترک را  یکی از مهمترین راه‌های انتقال ایدز در کشور ایران، دانست که  این الگو در حال تغییر به رابطه جنسی است. به خصوص اینکه جامعه ما، جامعه جوانی‌ست و جوانان دنبال کنجکاوی و ماجراجویی هستند و این را از گسترش انواع مواد مخدر جدید مانند شیشه و گل نیز میتوان دریافت که در نهایت منجر به رفتارهای پر خطر می‌شود که می تواند منجر به ابتلا به اچ.آی.وی شود. از طرفی سال‌های‌طولانی بود که از ایدز به عنوان بیماری قرن نام برده می‌شد؛ حال آنکه با وجود درمان‌های جدید، این امکان فراهم شده است که فرد مبتلا مانند افراد عادی جامعه سال های سال به زندگی خود ادامه دهند و یا با افراد اچ.آی.وی مثبت ازدواج نمایند و همین طور نوزاد سالم به دنیا آورند ولی باورهای افراد همچنان مانند گذشته است و انگ و تبعیض حاصل از آن، افراد را از مراجعه جهت آزمایش باز می دارد.

هدف سازمان ملل متحد تا سال 2030 حرکت سریع جهت پایان دادن به ایدز است و جمهوری اسلامی ایران نیز در این راستا فعالیت می‌کند زیرا بر این باور هستیم که این موضوع دیگر یک شعار نیست؛ بلکه با عملکرد تک تک افراد جامعه می تواند محقق شود.

سازمان مردم‌نهاد پیام آوران همیاری نیز به عنوان عضوی کوچک و بازویی مردمی برای جامعه بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی، تمام تلاش خود را جهت محقق شدن این هدف می‌کند و در این راستا برنامه‌های اجتماع محور متفاوتی را برنامه‌ریزی کرده که باهمکاری سازمان‌های ذیربط آن‌ها را اجرا می‌کند. برنامه اولین جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز یکی از این برنامه هاست که با کمک هنرمندان ارجمند کشورمان اجرایی شده‌است که جای بسیار تقدیر و تشکر از آنان وجود دارد.

برای پایان ایدز، مسیری کم و بیش دشوار در پیش داریم که با افزایش آگاهی مردم و یادگیری مهارت‌های زندگی و روابط موثر همسرداری و زناشویی و عدم ترس از مراجعه به مشاوران و دست اندرکاران حوزه ایدز و کاهش انگ و تبعیض در خصوص بیماری ایدز، هموار می‌شود. از همین جا از تمامی مردم عزیزمان قدردانی میکنم که همواره یاریمان داده اند و امیدواریم این مشارکت‌ها و حضور پررنگ عزیزان را بیش از پیش شاهد باشیم.

دکتر درودی پس از بازدید از نمایشگاه و ابراز خرسندی از اجرای مراسم و حضور مردم، در مراسم اختتامیه عنوان کردند که متاسفانه عدم شناخت و درک درست درباره موضوع اچ ای وی و شاخه های وابسته به مباحث آن، در بسیاری موارد بحث و گفتگو درباره این بیماری را مخدوش کرده و منجر به عدم ارائه اطلاعات دقیق در سطح جامعه و در نتیجه آسیب پذیری آن جامعه شده است.

پیشگیری از اچ ای وی/ایدز شامل پیشگیری از گسترش تصورات و عقاید نادرست است که نهایتا منجر به عواقب آشکار اجتماعی چون انگ و تبعیض می‌شود. رسانه ها و هنر به گونه های متفاوتی می توانند در مهار همه گیری اچ ای وی و ایدز سهیم باشند و می توانند در این راه همگام شده برای افزایش آگاهی و تغییر رفتار در حوزه کاهش آسیب پذیری نسبت به ایدز اقدام و به عبارتی دیگر سلامت فرد و جامعه را بهره مند نمایند.

هنر می تواند بینش مخاطبان را تغییر داده و خلاقیت آنان را درگیر نماید. هنر می تواند سبب شود طلسم باورهای نادرست در جامعه به مرور شکسته شود، پیش داوری های رایج به تدریج از بین رود و درک همه جانبه از این بیماری بهبود یابد. همچنین می تواند باعث گشایش رشته های درهم تنیده و چالش های اساسی مانند کمبود آگاهی، انگ و تبعیض، انکار و سایر موضوعات مرتبط با این بیماری شود و در پایان از فعالیت های موسسه پیام آوران همیاری در زمینه ایدز و برگزاری این جشنواره نیز ابراز تشکر نمودند.

دکتر کازرونی نیز ضمن تشکر از مدیر عامل موسسه پیام آوران همیاری به خاطر تلاش در خصوص برگزاری نمایشگاه و مراسم اختتامیه، عنوان کردند که در زمانه ای زندگی می کنیم که آسیب های گوناگون روانی – اجتماعی نظیر خشونت، سوء مصرف مواد مخدر و محرک، مشروبات الکلی، رفتارهای جنسی غیر متعارف و لگام گسیخته در آن بروز و شیوع بالایی پیدا کرده است. بدیهی است، یکی از پیامدهای این آسیب های گوناگون روانی – اجتماعی، همه گیری جهانی HIV/AIDS است. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست  و ابتلا به عفونت HIV در جمعیتی که در فعال ترین دوران زندگی خود هستند، در حال گسترش و ابعاد نگران کننده ای پیدا کرده است.

تا ابتدای سال 1395 تعداد 31950 نفرمبتلا به عفونت HIV شناسایی شده اند که بر اساس تخمین های آماری، موارد شناسایی شده، حدود  30% موارد مبتلا را شامل می شود و 70% آنها  شناسایی نشده و از ابتلای خود آگاهی ندارند.

برای رسیدن به هدف جهانی مهار همه گیری ایدز تا سال 2030، همه کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران متعهد شده اند تا سال 2020، 90% موارد مبتلا را شناسایی کنند، 90% افراد شناسایی شده تحت درمان داروهای ضد رتروویروس قرار گیرند  و 90% افراد تحت درمان، بار ویروس در بدن شان بقدری کاهش یابد که قدرت انتقال به سایرین به حداقل ممکن برسد.

مراسم اختتامیه، با اهدای تندیس و تقدیر و تشکر از برگزیدگان و برگزارکنندگان پایان یافت. نفرات برگزیده این مراسم به ترتیب مقام اول؛ حسام  بیک محمدی، نفر دوم؛ نرگس قیومیان و مشترکا نفرات سوم؛ محمدرضا حافظی و فروغ يزدان پناه اعلام شدند. هم چنین در بخش برگزیده علمی؛ خشايار تيموري، برگزیده فنی (گرافیکی)؛ مهدي كفاش و برگزیده جشنواره از نگاه مخاطبان؛ امير انتصاري انتخاب شدند.