یکی از انواع موادی که در دهه های اخیر نسبتاً پر مصرف شده است ، آیس ، شیشه یا کریستال است .وجه تسمیه این ماده به جهت شکل ظاهریش که شبیه خرده شیشه، تکه‌های کوچک یخ ، یا به صورت دانه های ریز است. این ماده در آمریکا و کشورهای اروپایی بیشتر به نام آیس شناخته می‌شود.
شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است مهمترین ترکیب این ماده‌ محرک همان ، آمفتامین یا مت آمفتامین است که در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود. سابقه تولید و مصرف آن به قبل از جنگ جهانی دوم می‌رسد آمفتامین در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی مؤثر در رفع افسردگی سربازانی که می جنگیدند یا قرار بود ساعات طولانی برای جنگ بدون استراحت بیدار بمانند و نیاز به انرژی بالا داشتند مورد استفاده قرار گرفت بعد از مدتی استفاده، عوارض خطرناک آمفتامین و قابلیت اعتیاد زایی آن مشخص شد و استفاده دارویی از آمفتامین کنار گذاشته شد. لیکن تولید کنندگان مواد مخدر، این ماده را در تهیه ماده ای جدید برای فروش و دستیابی به بازاری جدید بکار بردند. احتمالا اولین و مهمترین ماده ای ‌که از آمفتامین بوجود آمد و در سطح گسترده ای توسط جوانان و نوجوانان مصرف گردید قرصهای اکستازی بوده است.
البته شیشه ای که امروزه در بازارهای داخلی کشورمان وجود دارد بصورت کریستالهای ریز مثل دانه های شکر است که در بسته بندی هایی پلاستیکی کوچک خرید و فروش می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و…. نیز عرضه می شود.
آثار مصرف:
– احساس سرزندگی و سرحالی – افزایش ضربان قلب – افزایش توانایی جنسی – افزایش هوشیاری – افزایش اشتها – کاهش خواب و آرامش – پرحرفی – تولید افکار بدبینانه – بیقراری – خلق تحریک پذیر – شیشه باعث افزایش شدید میل جنسی در خانم ها می شود – افزایش فعالیت بدنی

عوارض مصرف شیشه:

جنون شیشه
سوء مصرف طولانی مدت شیشه، فرد را در وضعیتی قرار می دهد که به آن سایکوز ناشی از آمفتامین یا به عبارتی جنون ناشی از شیشه می گویند. البته کم نیستند بیمارانی که اظهار می کنند با اولین یا دومین بار مصرف شیشه دچار این وضعیت شده اند.
جنون شیشه به این صورت شروع می شود:
ابتدا فرد، دیگران را تحت نظر قرار می دهد؛ بعد از مدتی این وضعیت کاملاً برعکس می شود و اینبار بیمار تصور میکند که همه او را زیر نظر دارند. و این درست زمانی است که بدبینی به سراغش می آید و نسبت به همه سوءظن پیدا می کند. سپس بدبینی بیمار شدت پیدا کرده، بصورتیکه تصور می کند دیگران برای شکست دادن یا از بین بردن او نقشه کشیده اند. همه مردم را دشمن خود می داند. شک و بدبینی در حد تهمت زدن و نسبت دادن کارهای خلاف اخلاق به خانواده و نزدیکان خود باعث ایجاد بسیاری مشکلات حاد از جمله از هم پاشیده شدن خانواده و روابط اجتماعی شده و بیمار را در سرازیری تنهایی و ورشکستگی قرار می دهد. در این مرحله ممکن است به جهت ابتلاء به حالت های هذیانی (گزند و آسیب یا همان بدبینی شدید) و عدم آگاهی بیمار از آن باعث شود که بیمار به خود یا اطرافیانش آسیب جانی برساند! بیمار ممکن است به تصور اینکه همسرش با شخصی (که واقعاً خیالی بوده و اصلاً در دنیای واقعی وجودندارد) درارتباط بوده، قصد جانش را کند وممکن است دست به خودکشی بزند.
از دیگر عوارض مصرف طولانی مدت و زیاد شیشه کاهش حافظه، افزایش تنفس و ضربان قلب، بالارفتن فشار خون و دمای بدن، احساس گرما، نیاز به نوشیدن آب به مقدار زیاد و در پی آن نامنظمی ضربان قلب است؛ تحریک پذیری و پرخاشگری نیز بسیار شایع است؛ اضطراب، گیجی، لرزش اندامها، تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه می باشد.

عوارض مصرف ترک(خماری):

– پرخاشگری – کاهش توانایی جنسی– عدم کنترل روانی – انواع اختلالات پارانویی( بدبینی) – ایجاد وابستگی روانی شدید – احساس گم گشتگی( چیزی گم کردن) – مرگ مغزی – اختلال اسکیزوفرنی(ازنوع آشفته) – خلق تحریک پذیر – عصبی بودن وبهانه جویی – احساس گم گشتگی( چیزی گم کردن) – احساس بی حوصلگی – احساس کسلی و سستی ( کم انگیختگی)

 

نکات قابل تامل:
*در مورد کسانی که شیشه مصرف می کنند باید این نکته را یاد آور شد که اگر فرد خوشحال باشد، بعد از مصرف شیشه خوشحال تر می شود و اگر ناراحت باشد بعد از مصرف شیشه این ناراحتی تشدید می شود زیرا شیشه این خاصیت را دارد که به احساس فرد شدت می بخشد( اصطلاح فاز چسباندن).

*نکته مهم دیگر در مورد شیشه این است که شیشه بخاطر ترکیب شیمیایی پیچیده ای که دارد می تواند اثر مخدرها را طولانی تر کند و فرد بعد از مدتی که از مصرفش گذشت شدیداً به مواد مخدر خصوصا هروئین وابستگی پیدا می کند.

* این نکته به غلط در بین جوانان و اکثر خانم ها باب شده است که چون شیشه اعتیاد ندارد برای بدن سازی بسیار مفید است زیرا فرد بعد از مصرف شیشه، فعالیت بدنیش زیاد شده این فعالیت بدنی شدید و خستگی ناپذیر باعث لاغری وتناسب اندام وی می شود که این باور شدیداً اشتباه می باشد.

* تصور غلط دیگر اینست که در بین اقشار مختلف مردم معتقدند مصرف شیشه برای درمان افسردگی مناسب است.