مقدمه:

هروئین نوعی مخدر است که از ترکیبات مورفین بدست می آید. این ماده بطور طبیعی در غلاف دانه خشخاش تریاک آسیایی یافت می شود. بطور معمول، هروئین به شکل پودری سفید رنگ و یا قهوه ایی بدست می آید و گاهی اوقات به صورت ماده ایی چسبناک و سیاه رنگ که با عنوان “هروئین قیر سیاه” شناخته می شود.

بر اساس آمار سال 2011 حدود، 4/2 میلیون نفر در آمریکای شمالی از سن 12 سال به بالا دست کم یکبار در زندگی خویش مصرف هروئین را تجربه کرده اند. ( به عبارتی، حدود 1/6 درصد از جمعیت آمریکای شمالی). طبق آمارهای گزارش شده، تخمین زده می شود که در حدود 23 درصد از این افراد دچار اعتیاد به مصرف هروئین شده اند.

 

سوء مصرف مخدرهای تجویزی: آیا گام ابتدایی به سوء مصرف هروئین است؟

داروهای مخدر گونه ی ضد درد تجویزی از قبیل oxycontin  و Vicodin در شرایطی که خارج از شیوه و دوز مصرف توصیه شده از طرف پزشک استعمال شوند، می توانند اثر گذاری مشابه هروئین داشته باشند. قابل توجه است که این مسئله رایج ترین نوع سوء مصرف مواد در ایالات متحده امریکا می باشد. تحقیقات انجام شده زنگ خطر باز شدن دری بروی اعتیاد به هروئین در ادامه این نحوه عملکرد را به صدا در آورده است.

تقریبا نیمی از جوانانی که اعتیاد به تزریق هروئین را داشته اند طی مطالعات اولیه گزارش سوء مصرف مخدرهای تجویزی را در مراحل اولیه اعتباد خود اعلام کرده اند. بعضی از افراد روی آوردن به مصرف هروئین را بدلیل تهیه آسان تر و ارزانتر آن نسبت به مخدرهای تجویزی ذکر کرده اند.

همچنین در گفته های بسیاری از این دسته افراد، تبدیل کردن قرص های مخدر ضد درد توصیه شده توسط پزشک به پودر، جهت استنشاق و تزریق مقدمه ی مصرف مواد به این صورت بوده است.

 

هروئین چگونه مصرف می شود:

هروئین قابلیت استعمال به روش های تزریق، استنشاق و دود کردن را دارد. هر سه روش استعمال به سرعت هروئین را به مغز منتقل می کند و زمینه ی ریسک بالای اعتیاد و احتمال خطرات جدی را برای سلامتی در بر دارد. این دو اتفاق در اثر تغییرات بوجود آمده در مغز بدلیل مصرف مخدر که در اصطلاح پزشکی “Chronic Relapsing Disease بیماری بازگشت شدید” و مشخصا بصورت درخواست غیرقابل کنترل مواد رخ می دهد.

 

هروئین چگونه مغز را تحت تاثیر قرار می دهد:

هنگاه ورود هروئین به مغز، این ماده تبدیل به مورفین خواهد شد و در ادامه به ملکولهای واقع شده بروی سلولهایی که معروف به گیرنده ی مخدر هستند بارگذاری می شود.

گیرنده های مخدر در قسمت های مختلفی از مغز و بدن وجود دارند، به خصوص آن دسته ایی که عمل دریافت درد و پاداش را اجرا می کنند . گیرنده های مخدر در ساقه ی مغز قرار دارند و بطور خودکار عملکردهای مهم حیاتی از جمله فشار خون، انگیختگی جنسی و تنفس را کنترل می کنند.

زیاده روی در مصرف دوز هروئین اغلب تنگی نفس را بهمراه دارد و این اتفاق منجر به رخ دادن وضعیت Hypoxia می شود. این وضعیت در اثر تغییر میزان اکسیژن در مغز می باشد. Hypoxia زمینه ساز عارضه های کوتاه و بلند مدت سیستم روانی و عصبی شامل کما و آسیب های جدی دایمی است.

مصرف کنندگان هروئین اذعان می کنند که پس از یک تزریق وریدی فورا دچار احساس سرخوشی- (حمله)- که بدنبال آن خشکی دهان و گرگرفتگی پوست، سنگینی اندام و نامتمرکز بودن فعالیت های مغزی وجود دارد، می شوند . در ادامه ی حمله ی سرخوشی، مصرف کننده وارد مرحله ای می شود که بطور متناوب در حالت بیداری و خواب آلودگی فرو می رود. افرادی که به روش تزریق، هروئین را مصرف نمی کنند ممکن است که این حمله ی اولیه را تجربه نکنند.

 

عوارض دراز مدت اعتیاد به مخدر ها پس از بررسی،  موارد زیر را روشن نموده است:

یکی از نتایج های بدست آمده مشاهده ی “افزایش آستانه ی تحمل” می باشد. چراکه مصرف بیشتر مواد مستلزم دست پیدا کردن به همان میزان از تحمل پذیری است. مورد دیگر” وابستگی” است که بصورت نیاز به ادامه ی مصرف مواد به منظور جلوگیری از ظاهر شدن نشانه های خروج، بروز پیدا می کند و همچنین سلول های سفید مغز تخریب و متعاقبا قدرت تصمیم گیری، توانایی انجام امور منظم و پاسخگویی مغز به موقعیت های پر استرس را را تضعیف خواهد کرد.